Przejdź do treści

Jak wybrać praktyczne meble kuchenne?

Białe meble kuchenne w nowoczesnym stylu.

To, czy dana kuchnia będzie wygodna w użytkowaniu w dużej mierze zależy od doboru mebli kuchennych. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów mebli, zarówno te gotowe jak i produkowane meble na wymiar. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnej kuchni powinniśmy poznać kilka zasad prawidłowego doboru mebli do wnętrza.

Jakie meble do kuchni wybrać?


W punktach sprzedaży dostępne są meble kuchenne w trzech formach: gotowe zestawy, meble modułowe oraz kuchnie na wymiar. Najbardziej podstawowa opcja to gotowe zestawy meblowe. Są one najtańsze ze wszystkich, jednak tutaj nie mamy prawie wpływu na układ mebli. Po prostu kupujemy to co jest w zestawie. Takie meble będą dobrym wyborem tam, gdzie kuchnie są duże. Są one też chętnie nabywane do lokali przeznaczonych na wynajem. Meble modułowe są nieco droższe od gotowych zestawów jednak tańsze od mebli na wymiar. Tutaj klienci mogą sobie dobierać fronty, blaty oraz rozmiary szafek. Wygląda to mniej więcej tak, że każda szafka występuje w kilku szerokościach. Przykładowo dolna szafka z szufladami może mieć szerokość 40 cm, 50 cm i 60 centymetrów. Szafki górne można wybrać w układzie pionowym albo poziomym.

Możliwości aranżacyjne mebli modułowych są dużo większe niż gotowych zestawów. Możemy tutaj zabudować lodówkę czy piekarnik oraz wyposażyć szafkę pod zlewem w wysuwane kosze na odpady. Najbardziej zaawansowaną ale i najdroższą formą mebli kuchennych są meble na wymiar. Tutaj można zrobić praktycznie wszystko. Szafki mogą mieć każdą szerokość i wysokość. Bez problemu zabudujemy się takimi meblami pod sam sufit, dołączymy blat w formie stolika albo zażyczymy sobie ścięte rogi szafek by mieć lepszą komunikację pomiędzy nimi. Meble na wymiar często są koniecznością w kuchniach bardzo małych i nieustawnych.

Wyspa w kuchni ze stołem w nowoczesnym wydaniu.
Nowoczesna kuchnia z dużą wyspą w odcieniach szarości.

O czym należy pamiętać wybierając meble?

Najpierw powinniśmy przyjrzeć się naszemu pomieszczeniu i zastanowić się, co możemy w nim zmieścić aby korzystanie z kuchni było wygodne. Ogólnie możliwości jest wiele. W kuchni można zrobić sobie barek z hokerami, zainstalować zlew pod oknem albo ustawić na jednej ścianie wysokie i płytkie szafki słupki do przechowywania sprzętu i akcesoriów. Gdy kuchnia jest duża na jej środku można zrobić wyspę. Zawsze urządzając kuchnię należy trzymać się zasady trójkąta roboczego. Chodzi o to aby w odpowiedniej kolejności umieścić lodówkę, zlew i kuchenkę. Dzięki temu nie tracimy czasu na niepotrzebne przemieszczanie się. Dobra kuchnia to także taka, która ma dużą ilość wolnego blatu roboczego.

Bardzo istotne jest także miejsce do przechowywania. Szafki należy projektować w sposób przemyślany i korzystać z różnych rozwiązań ułatwiających takich jak: szafki cargo, karuzele czy ograniczniki na talerze w szufladzie. Warto mieć jak najwięcej szafek zamkniętych. Jeśli zrobimy dużo półek otwartych to w naszej kuchni będzie panowało wrażenie chaosu i nieporządku. Ponadto meble kuchenne należy dobrze oświetlić. Mogą to być podszafkowe listwy LED albo punkty oświetleniowe w suficie umieszczone bezpośredni nad blatem roboczym. Bardzo praktyczne w kuchni są także relingi umieszczane pomiędzy szarkami. Można tam wieszać kubki, filiżanki drobne akcesoria takie jak otwieracz, trzepaczka czy łyżka do lodów. Jeśli poszukujesz więcej inpiracji sprawdź również https://www.abrys-kuchnie.pl/2021/03/17/stoly-drewniane-jaki-gatunek-drewna-wybrac/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *