Przejdź do treści

Sprawna wentylacja w kuchni – na jaką się zdecydować?

rekuperacja poznań

Urządzając kuchnię zwykle zwracamy największą uwagę na ustawienie mebli, planowanie przestrzeni oraz kolory poszczególnych elementów. Równie ważne jest jednak to, by z tego pomieszczenia można było szybko i skutecznie odprowadzać nieprzyjemne zapachy czy dym, których nie brakuje przy smażeniu czy gotowaniu. Do tego konieczne są sprawne wentylacje – Poznań czy Rzeszów, każdy z nas powinien poświęcić chwilę na to, by wybrać odpowiedni system odświeżania powietrza w tym pomieszczeniu. Co będzie najbardziej efektywne? Sprawdziliśmy!

Wentylacja w kuchni – dlaczego grawitacja to za mało?

W większości budynków za wymianę powietrza odpowiadają systemy wentylacji grawitacyjnej. Opierają się one na fizycznym zjawisku konwekcji powietrza. Kiedy otaczające nas gazy się ogrzewają, maleje ich gęstość, a w konsekwencji się unoszą. Dodatkowo wypiera je zimne powietrze, które napływa kanałami wentylacyjnymi i jako cięższe opada. Dzięki temu zużyte powietrze o niższej zawartości tlenu jest usuwane z domu, a miejsce po nim zajmuje świeże.

Taka wentylacja w sprzyjających warunkach pogodowych będzie efektywna, ale w kuchni nie okaże się skuteczna. Nawet największy ciąg w kanałach wentylacyjnych nie będzie bowiem w stanie szybko usunąć z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów ani dymu. Trzeba będzie ratować się otwieraniem okien. W dodatku zastanawiając się, jak wykończyć ściany w kuchni, trzeba będzie wziąć pod uwagę wylot wentylacji.

Wentylacja mechaniczna w kuchni. Czy to się sprawdzi?

Z tego powodu w kuchni często stawia się na wentylację mechaniczną – nawet wtedy, gdy w pozostałych pomieszczeniach domu działa jedynie system grawitacyjny. Elementem mechanicznego układu wentylacyjnego będzie już bowiem popularny w wielu domach okap nad kuchenką czy płytą grzewczą. Wystarczy, że jest wyposażony w mechaniczny wentylator, który “wciąga” niechciane zapachy i opary.

A może rekuperacja? Poznań, Kraków, Warszawa i dostępne rozwiązania do kuchni

Najbardziej efektywną wentylację kuchni zapewnia rekuperacja. To w pełni zautomatyzowany system wentylacji mechanicznej, którego podstawą są rekuperatory. Poznań, Kraków i inne duże miasta to miejsca, w których znajdziemy sklepy z takimi rozwiązaniami. Rekuperatory umożliwią nam kontrolę przepływem powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, możemy więc skutecznie wywietrzyć kuchnię wtedy, gdy będzie to najbardziej potrzebne. A ciepłe powietrze unoszące się z tego pomieszczenia rekuperator będzie w stanie odzyskać, ogrzewając ą energią świeże.

W kuchni warto też zaaranżować kącik śniadaniowy. Sprawdź, jak to zrobić: https://www.abrys-kuchnie.pl/2020/04/21/jak-zaaranzowac-kacik-sniadaniowy-w-kuchni/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *