Przejdź do treści

Najpopularniejsze kasze w polskiej kuchni – jakie mają właściwości odżywcze?

kasze w polskiej kuchni

Kasze są jednym z najczęściej wybieranych zamienników ziemniaków w polskiej kuchni. Cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które pragną zdrowo się odżywiać. Dzieje się tak dlatego, że w tak niepozornym produkcie kryje się mnóstwo drogocennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co zawierają w sobie najczęściej kupowane przez nas kasze? Sprawdź!

Kasza gryczana – właściwości odżywcze

Kasza gryczana powstaje z ziarenek gryki, które są bardzo cennym źródłem błonnika. Wybierając tego typu produkty, dostarczamy także do naszego organizmy mnóstwo białka oraz unikalnych aminokwasów takich jak lizyna oraz tryptofan. Warto wiedzieć, że często kupowana kasza krakowska także powstaje z ziaren gryki. Zarówno biała kasza gryczana jak i ta krakowska posiadają bogate pokłady witamin z grupy B. w obydwu tych produktach, znajdziemy także mnóstwo składników mineralnych m.in. magnez, wapń, fosfor czy żelazo.

Kasza jęczmienna – dlaczego warto spożywać?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kasz w Polsce jest kasza jęczmienna. Cena za opakowanie takiego produktu nie przekracza 6 zł. Na półkach sklepowych możemy znaleźć różne odmiany kaszy jęczmiennej. Warto wiedzieć, że każda z nich posiada mnóstwo składników odżywczych oraz wykazuje właściwości prozdrowotne. Kasze jęczmienne posiadają bardzo duże ilości błonnika. Dodatkowo są kopalnią witamin z grupy B oraz A i K. Są bogate także w znaczne ilości minerałów, wśród których znajduje się m.in. wapń, cynk, fosfor, potas, żelazo i magnez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *