Przejdź do treści

Na czym polega centralne odkurzanie?

odkurzacz centralny

Odkurzanie centralne to znany już na całym świecie sposób utrzymania czystości w wielu miejscach: biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, a także w domach jednorodzinnych. Jest coraz popularniejszy również i w Polsce. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie takiego systemu w swoich czterech kątach. Jakie są jego największe zalety i jak w ogóle on działa? Odpowiadamy!

Odkurzacze centralne – gdzie się znajdują?

Sercem całego układu jest jednostka ssąca, którą najczęściej umieszcza się w piwnicy, kotłowni, garażu lub innym suchym pomieszczeniu na dole budynku. To pozwala, aby ciśnienie wytwarzane przez maszynę, było dodatkowo wzmacniane poprzez siłę grawitacji. Większość producentów zaleca, aby właśnie tam miał swoje miejsce odkurzacz centralny. Beam Electrolux to jedna z wielu firm, która swoje produkty przystosowuje do montażu w niższych kondygnacjach.

Filtrowanie i oczyszczanie powietrza

Wszystkie nieczystości odprowadzane są do pojemników w jednostce centralnej, a w środku wiele z nich posiada różnego rodzaju filtry. Wstępnie oczyszczone powietrze trafia na zewnątrz budynku. Dlatego zaleca się jednostkę zamontować tak, aby była blisko zewnętrznej ściany domu. Wszystkie filtry, worki i inne akcesoria do odkurzaczy Beam, Cyclovac, Husky i innych marek z łatwością, i w niewielkiej cenie, można kupić w sklepach internetowych.

Rury w ścianach

De facto pierwszym elementem przygotowania odkurzacza centralnego do użytku jest zamontowanie w ścianach rur PVC, którymi transportowane będą wszystkie zanieczyszczenia do jednostki ssącej. Niezależnie jakiej marki posiadamy odkurzacz centralny – Cyclovac, Beam czy inne – to absolutna podstawa. Właśnie dlatego decyzję o zamontowaniu tego urządzenia warto podjąć w momencie budowy domu lub remontu. Czy to oznacza, że w gotowym budynku nie można już go zamontować? Oczywiście, że nie. Wówczas jednak rury trzeba będzie skutecznie ukryć.

Wąż w gnieździe

Zakończeniem rur są gniazda ssące. Ich ilość zależna jest od wielkości powierzchni, która będzie sprzątana. Uważa się jednak, że im mniej skomplikowana instalacja, a co za tym idzie – z mniejszą liczbą gniazd, wówczas ciśnienie jest zdecydowanie lepsze. Do gniazd ssących wpinany jest długi wąż i po włączeniu urządzenia możemy odkurzać. Tym sposobem zanieczyszczenia wędrują przez węża, gniazdo, rury PVC, aż do jednostki centralnej – zupełnie tak jak w tradycyjnym odkurzaczu.

Jakie są zalety odkurzacza centralnego?

Jest on bardziej wygodny od klasycznego odkurzacza, który trzeba nosić lub za sobą ciągnąć. W naszych rękach pozostaje jedynie lekka rura, której zasięg jest zdecydowanie większy, dzięki temu szybciej wykonamy swoje obowiązki, zamiast męczyć się z koniecznością nieustannego przepinania kabla z gniazda do gniazda. Odkurzacze centralne są także bardziej skuteczne i silniejsze od tradycyjnych urządzeń. Ich pojemność jest zdecydowanie większa, dzięki czemu rzadziej trzeba wymieniać worek czy filtry. Sporą zaletą jest także to, że są zdecydowanie lepsze dla alergików, ponieważ nie wzbijają kurzu, tak jak zwykłe odkurzacze. Ten bowiem zostaje przefiltrowany i wypuszczony na zewnątrz domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *